Biyoçeşitlilik 2010: Tüm Çeşitliliğiyle Yaşam
30-31 Ekim 2010
ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu - Biyogen

ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu olarak,Birleşmiş Milletler tarafından Uluslararası Biyoçeşitlilik Yılı ilan edilen 2010 bitmeden Biyoçeşitlilik konusu üzerine büyük bir etkinlik düzenliyoruz. Bu etkinlikte, sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Birleşmiş Milletler, 2010 yılın Uluslararası Biyoçeşitlilik Yılı olarak ilan etti. Bu, Dünya'daki yaşamın ve biyoçeşitliliğin hayatlarımız için değerinin kutlamasıdır. Tüm Dünya biyoçeşitliliği, Dünya üzerindeki yaşamın çeşitliliğini, korumak için davet ediliyor.

İnsanlar, doğanın ayrılmaz bir parçasıdır; insanların kaderi biyoçeşitlilik, diğer hayvanların ve bitkilerin geniş çeşitliliği, onların yaşadığı yer ve etraflarındaki çevreler, bütün Dünya, ile sıkı bir şekilde bağlanmıştır.

İnsanlar yaşamın bu çeşitliliğine kendilerine yemek, yakıt, ilaç ve diğer önemlileri sağlayabilmeleri için bağlıdırlar. Yine de bu zengin çeşitlilik insanların aktiviteleri yüzünden büyük bir ivme ile kaybedilmektedir. Bu, iklim değişikliği gibi bazı büyüyen tehditlere direnme karşısında bizleri güçsüzleştirir ve bağlı olduğumuz yaşayan sistemlerin yeteneğini zayıflatır.

Birleşmiş Milletler 2010 yılını Uluslararası Biyoçeşitlilik Yılı olarak ilan etti ve tüm Dünya'dan insanlar bu değişemez doğal zenginliği korumak ve biyoçeşitlilik kaybını azaltmak için çalışıyorlar. Bu, şimdi ve önümüzdeki insan iyiliği için çok önemlidir. Biz daha fazlasını yapmaya ihtiyaç duyuyoruz. Şimdi, harekete geçme zamanıdır.

Uluslararası Biyoçeşitlilik Yılı, biyoçeşitliliğin Dünya'daki yaşamın sürdürebilmesi için oynadığı önemli rolün anlaşılmasının artırılması için eşsiz bir fırsattır.